Moherowe Klify, Irlandia – cud natury

Pierwszy wpis poświęcę Moherowym Klifom, jednym z najpiękniejszych miejsc w Irlandii. Spędziłem bardzo dużo czasu spacerując przy 200 metrowej przepaści nad oceanem Atlantyckim i jest to jedno z miejsc których mi brakuje od kiedy mieszkam w Polsce.

Klify znajdują się w zachodniej części Irlandii w hrabstwie Clare i ciągną się na odcinku około 8 km nad oceanem. Na tym odcinku osiągają wysokość od 120 do 214 m.n.p.m Najłatwiej dojechać do wyznaczonego dla turystów miejsca w pobliżu kamiennej wieży O’Brien’s. Znajduje się tam parking, wyznaczone ścieżki z ogrodzeniem, sklepy i restauracje. Nie ukrywam jednak że najciekawsze miejsca do obserwowania spektakularnych klifów i zachodów słońca znajdują się poza szlakiem i dostęp do nich nie jest zbyt prosty. Należy również zachować bardzo dużą ostrożność, bo już niejedna osoba nie doceniła siły wiatru i erozji skał.

Mimo że szlak wzdłuż klifów jest bardzo niebezpieczny, warto się na niego udać ponieważ różne części klifu różnią się od siebie i z każdej rozpościera się inny widok. Nie warto tego jednak robić w niesprzyjającej pogodzie. W tej części Irlandii pada bardzo często a wówczas śliskie kamienie i wiatr mogą zmienić wyprawę w prawdziwy koszmar. Planując wyprawę w to miejsce warto sprawdzić bieżącą prognozę pogody.  Mimo że niekiedy zimą i wczesną wiosną bywają tam piękne zachody słońca to zazwyczaj pogoda jest nie do wytrzymania na miejscu. Wiatr, chłód i zacinający deszcz szybko ostudzi wszelkie zapały. Zdecydowanie lato i wczesna jesień jest najlepsza porą na taką wyprawę

Jednak gdy już dotrzemy do wybranego punktu możemy w spokoju obserwować zmienną pogodę Irlandii, słuchać szumu oceanu i obserwować liczne ptactwo.  Ciężko opisać jak ciche, dzikie i odległe od cywilizacji wydaje się to miejsce dla kogoś kto nie odwiedził tej części zielonej wyspy. Zdecydowanie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałem i z chęcią będę tam wracał.

adminMoherowe Klify, Irlandia – cud natury